Pro rodiny

Co je Alzheimerova choroba?

Alzheimerova choroba je pomalé, postupné odumírání mozku, popstihující 1 z 10 lidí nad 65 let. Nemoc začíná v mozkové části, kde se tvoří vzpomínky. Jednoduché vzpomínky z posledních hodin či dnů najednou zkrátka chybí. Postupně se škodlivé proteinové plaky, které chorobu způsobují, začínají šířit do dalších částí mozku, které ovládají řeč, logiké myšlení, schopnost řešit logické úlohy, plánovat... V další fázi nemoc útočí na lidské smysly, může dokonce vyvolt halucinace. Postupně vymaže i ty nejstarší vzpomínky. Na konci nemoc narušuje koordinaci a ničí část mozku, která reguluje srdeční činnost a dýchání. Nemoc je neúprosná. Od jejího propuknutí do konce uplyne zhruba 8 – 10let.

Rizikovými faktory pro vznik a rozvoj onemocnění je nejen dlouhodobý stres, nesprávný životní styl a škodliviny vnějšího prostředí, ale zejména prodělané onemocnění či úraz mozku a deprese.


10 příznaků, které by Vás měly varovat

1. Ztrácíte paměť a nejste kvůli tomu schopni plnit běžné úkoly v práci či doma? 

Zapomínat občas, co je potřeba udělat, zařídit, nakoupit, nevzpomenout si na jména sousedů či kolegů v práci či na jejich telefonní čísla a vzpomenout si na ně později je normální. Lidé trpící duševní chorobou, jako je například Alzheimerova nemoc, však zapomínají mnohem častěji a ve většině případů si později nevzpomenou.

2. Problémy s vykonáváním běžných činností

Lidem, kteří jsou hodně vytížení, se občas může stát, že například nechají jídlo, které vaří na plotně a vzpomenou si na ně, až když už je pozdě. Lidé trpící Alzheimerovou chorobou oproti tomu připraví jídlo a nejen, že ho zapomenout dát na stůl, ale zapomenou i na to, že ho vůbec připravili.

3. Problémy s...hledáním správných slov

Každý z nás má někdy problém najít to správné slovo. Člověk s Alzheimerovou chorobou ovšem zapomíná i jednoduchá slova nebo je nahrazuje nesprávnými, a jeho věty pak nedávají smysl.

4. Časová a místní dezorientace

Každý někdy zapomene, jaký je den nebo kam vlastně jede. Lidé s Alzheimerovou nemocí se ovšem ztratí i ve vlastní ulici a nevědí, kde jsou, jak se tam dostali, ani jak se dostanou domů.

5. Špatný nebo zhoršující se racionální úsudek

Lidé se někdy tak zaberou do nějaké činnosti, že na chvíli zapomenou na dítě, které mají na starosti. Lidé s Alzheimerovou nemocí úplně zapomenou, že nějaké dítě existuje. Mohou se i nesmyslně obléknout, například si vezmou na sebe několik košilí nebo halenek najednou.

6. Problémy s abstraktním myšlením

Bilancování šekové knížky může někoho vyvést z míry, když je trochu komplikovanější než jindy. Člověk s Alzheimerovou nemocí může úplně zapomenout, co ta čísla znamenají a neví, co s nimi má dělat.

7. Zakládání věcí na nesprávné místo

Každý někdy někam založí peněženku nebo klíče. Člověk s Alzheimerovou nemocí dává věci na zcela nesmyslná místa, například žehličku do ledničky nebo hodinky do cukřenky.

8. Změny v náladě nebo chování

Každý z nás má někdy špatnou náladu. Člověk s Alzheimerovou nemocí podléhá prudkým změnám nálady. Náhle a nečekaně propukne v pláč nebo podlehne návalu hněvu, i když k tomu nemá žádný zjevný důvod.

9. Změny osobnosti

Lidé s Alzheimerovou nemocí se mohou zásadním způsobem změnit. Můžete mít pocit, že máte vedle sebe najednou jakoby zcela jiného člověka. Člověka, který se z pohodového a milujícího změnil nejen na zmateného a dezorientovaného, ale i na podezíravého, konfliktního či ustrašeného.

10. Ztráta iniciativy

Když je člověk někdy znechucen domácími pracemi, zaměstnáním nebo společenskými povinnostmi, je to normální. Většinou se chuť do práce opět brzy dostaví. Člověk s Alzheimerovou nemocí ovšem může propadnout naprosté pasivitě a v důsledku toho potřebuje neustále podněty k tomu, aby se do nějaké činnosti zapojil.


10 UŽITEČNÝCH rad:

S využitím informací ČALS

1. Nebojte se zeptat lékaře, nenechte se odbýt. Diagnóza je důležitá co nejdříve

2. Váš blízký má nárok na příspěvek na péči – poradí Vám sociální pracovníci

3. Nepečujte sami. Zajistěte si pomoc.

4. Ptejte se

5. Neodmítejte pomoc

6. Upravte si prostředí

7. Zvažte situaci a naplánujte, jak budete postupovat v budoucnu

8. Neobviňujte se. Važte si sami sebe

9. Buďte k sobě pravdiví, i když je to těžké

10. Vše, co se děje, zpravidla prožívají i ostatní

Užitečné weby pro rodiny

http://www.vzpominkovi.cz/laicka-verejnost/materialy-pro-pacitnety-a-pecujici/

Poradna

24 hodinového poradenství – poradenská linka nadace je 725 444 200 nebo prostřednictvím e-mailu nadace@zivotsdemenci.cz, hyblova@zivotsdemenci.cz

Vítejte v poradně nadace Život s demencí. Je určená zejména těm, kteří právě nyní pečují o člověka s Alzheimerovou chorobou či demencí. Pokud hledáte odpovědi na jakoukoli otázku z této oblasti, neváhejte nás kontaktovat. Stačí zaslat dotaz prostřednictvím formuláře na této webové stránce, a to i anonymně. Místo jména vyplňte, prosím, v tomto případě pouze přezdívku.

Na Vaše dotazy odpoví co nejdříve paní Pavla Hýblová, spoluzakladatelka České alzheimerovské společnosti, zkušená lektorka a konzultantka, spolupracovnice ombudsmana České republiky, členka správní rady nadace Život s demencí a hlavně neúnavná bojovnice za důstojný život seniorů s Alzheimerovou chorobou. Za svůj přínos v této oblasti získala dokonce ocenění Zlatá vážka, která se uděluje osobnostem, jež se zásadním způsobem zasloužily o rozvoj péče o seniory a chronicky nemocné. Za Vaše dotazy, které mohou pomoci i dalším lidem, potýkajícím se s podobnou životní situací, děkujeme.


Bojíte se zákeřných nemocí stáří, jako je Alzheimerova či Parkinsonova choroba a další typy demencí? 

  • Zapomínáte, jste dezorientovaní, zakládáte věci na nesprávná místa, mění se Vám nálady a Vy nevíte, co se s Vámi či s Vaším blízkým děje? 
  • Pečujete o svého blízkého, nevíte si rady nebo jste již na dně svých fyzických i psychických sil? 
  • Začínáte cítit, že péči o své blízké s demencí už dále sami nezvládnete? 
  • Nevíte, jak správně komunikovat s člověkem s Alzheimerovou chorobou? 
  • Potřebujete poradit, na co máte jako pečující nárok, kde si požádat o příspěvek na péči a kde ve Vašem okolí nalézt odborníka či pracoviště, kde Vám otestují paměť, zajistí diagnostiku nebo kde zajistí kvalitní péči o Vašeho blízkého s Alzheimerovou chorobou?
  • Zde odkaz na video, pokud jste z Prahy a okolí, můžete navštívit Národní ústav duševního zdraví, kde nyní probíhá regionální testování paměti
  •  http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1148499747-sama-doma/216562220600055/obsah/465307-nadace-zivot-s-demenci-1-cast
  • letáček akce naleznete v sekci "Blog, aktuální projekty"