Lidé s Alzheimerovou chorobou nafotili kalendář na rok 2016 se zpěváky, nejkrásnějšími dívkami i sportovci

Nadace Život s demencí zve na 
3. slavnostní charitativní Galavečer „Alzheimerova choroba - Nejste na to sami“ v pražské Lucerně
Vyvrcholí křtem kalendáře klientů a celebrit
 

Charitativní Galavečer v kultovní pražské Lucerně, jehož cílem je upozornit veřejnost na rostoucí riziko vzniku Alzheimerovy choroby, alarmující nárůst počtu nemocných a nutnost prevence a osvěty, chystá v návaznosti na Světový den Alzheimerovy choroby nadace Život s demencí. Vyvrcholením slavnostní akce, jejíž součástí bude také přehlídka kolekce známé módní návrhářky Beaty Rajské v podání nejkrásnějších dívek Čech a Moravy, bude křest kalendáře nadace na rok 2017. Ten nafotili klienti renomované tuzemské sítě Domovů seniorů Anavita, specializovaných právě na Alzheimerovu chorobu. Zvýšit povědomí o smrtelné nemoci, označované za tichou epidemii 21. století, se snaží společně se známými herci, zpěváky, sportovci i Miss. V kalendáři se tak po boku seniorů objeví například fotbalista Tomáš Ujfaluši, zpěvák Marek Ztracený, herečky Patricie Solaříková či Lenka Zahradníčková, televizní moderátorka Gabriela Lašková, modelky Aneta Vignerová, Tereza Fajsková či Veronika Procházková - organizátorka večera a zároveň členka správní rady nadace. Na charitativní večer, jehož moderování se ujme už podruhé herec a moderátor Jan Čenský, 

zve nadace do pražské Lucerny 4. října 2016 od 20 hodin.

„Chceme veřejnost každoročně v tomto čase prostřednictvím Galavečera v Lucerně seznámit s činností nadace, ale zejména vyburcovat ke společenské diskusi a k prevenci Alzheimerovy nemoci. Rostoucí počty seniorů, kterým lékaři diagnostikují Alzheimerovu chorobu, totiž u nás aktuálně šplhají už ke 160 tisícům. Do roku 2050 se ovšem tato čísla podle odhadů zřejmě ztrojnásobí,“ uvedla alarmující čísla členka správní nadace Pavla Hýblová, která je propagátorkou důstojné péče o seniory s touto chorobou. V rámci nadace například přednáší o demenci pro odbornou i laickou veřejnost po celé České republice, aby upozornila zejména na nutnost včasné diagnózy a provozuje také nepřetržitou poradenskou poradenskou linku na čísle 725 444 200.  

Ve úterý 4. října 2016 od 20 hodin provede slavnostním Galavečerem s pěveckým programem plným hvězd i módní přehlídkou za účasti většiny posledních Miss známý herec a moderátor Jan Čenský. Záštitu nad touto charitativní akcí převzala členka správní rady nadace Život s demencí a 2. Vicemiss 2007 Veronika Procházková- Chmelířová.

„Velmi mě překvapilo, jak pozitivně a vstřícně zareagovaly oslovené Miss, zpěváci i herci na nabídku stát se součástí celého projektu a podpořit osvětu Alzheimerovy choroby. Většina podobných projektů je totiž zaměřená na jinou cílovou skupinu a senioři jsou v naší společnosti spíše na okraji zájmu. Rádi bychom postoje české společnosti i díky této chystané osvětě postupně měnili,“ uvedla za pořadatelskou nadaci Veronika Procházková.

Pozvání nadace k účasti na Galavečeru v Lucerně přijali letos kromě vítěze britského X-Factoru 2009 Danila Johnsona také zpěváci Marek Ztracený, Martin Chodúr, vítězka 1.ročníku soutěže Tvoje tvář má známý hlas Hana Holišová či Eva Burešová. „Pěvecká vystoupení budou proložena módní přehlídkou známé návrhářky Beaty Rajské. Její modely předvedou kromě Veroniky Procházkové a Terezy Fajksové aktuální královny krásy Andrea Bezděková a Natálie Kotková a také modelky Nikol Švantnerová, Aneta Vignerová, Jitka Nováčková, Lucie Smatanová, Iveta Vítová, Gabriela Lašková a Lucie Hadašová,“ vyjmenovala organizátorka večera, na koho se hosté Galavečera mohou letos těšit.

Vstupenky na tuto charitativní akci v jednotné ceně 250,- Kč budou v prodeji přímo na místě, již nyní si je ale zájemci mohou koupit také v síti Ticketpro: http://www.ticketpro.cz/jnp/spolecenske-akce/benefice-charitativni-akce/1930761--3-slavnostni-galavecer-nadace-zivot-s-demenci-a-anavity.html

„Vyvrcholením celé akce bude křest kalendáře nadace na rok 2017. S klienty specializovaných Domovů seniorů Anavita a celebritami jej ve skvělé tvůrčí atmosféře Zájemci o kalendář se už nyní mohou těšit na emocemi nabité fotografie našich klientů s celebritami často o tři generace mladšími. Filozofií letošního projektu kalendáře je duch minulosti versus přítomnost. Objeví se tak například silné snímky seniorů s Alzheimerovou chorobou třeba po boku fotbalisty Tomáše Ujfalušiho, Muže roku 2015 Jakuba Krause či modelky Veroniky Procházkové v roli krásné houslistky.

K zakoupení budou kalendáře přímo na Galavečeru, v sídle nadace Na Poříčí 25 v Praze i v jednotlivých Domovech seniorů Anavita v Čechách i na Moravě (více na www.anavita.cz).

Přijďte podpořit dobrou věc…

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zpráva o činnosti nadace Život s demencí

Hlavní náplní činnosti nadace Život s demencí je osvěta Alzheimerovy choroby u laické i odborné veřejnosti, propagační a přednášková, edukační činnost s cílem včasného záchytu nemocných a zejména provoz nepřetržité poradenské linky na bezplatném telefonním čísle 725 444 200 s akcentem na regionálně zaměřené sociální poradenství v této oblasti.

K nejvýznamnějším počinům nadace patří kromě navázání spolupráce s odborníky – např. s renomovaným AD Centrem Národního ústavu duševního zdraví v Klecanech u Prahy či specialistkou na gerontopsychiatrii MUDr. Olgou Hromkovou z prestižního výzkumného centra ACRC brněnské Nemocnice u svaté Anny (viz níže) právě provoz poradenské linky. Ten denně zabezpečuje členka správní nadace Život s demencí, spolupracovnice ombudsmana České republiky, jedna ze zakládajících členek České alzheimerovské společnosti, nezávislá konzultantka a lektorka a především uznávaná odbornice na péči o klienty s demencí i seniory paní Pavla Hýblová. Linka poskytuje jejím prostřednictvím nejen základní informace o Alzheimerově chorobě těm, kteří její příznaky pozorují na sobě či na lidech ve svém okolí. Zajišťuje také podporu pečujících rodin či velmi žádané sociální poradenství například v oblasti příspěvků od státu, na něž má dotyčný nárok. V neposlední řadě pak pomáhá najít také ubytování s odpovídající sociální službou, a to přímo v regionu tazatele. Volající tvoří přitom tři základní skupiny:

-          Lidé, kteří pozorují příznaky počínající Alzheimerovy choroby přímo u sebe či svých blízkých – jsou bezprostředně odesíláni k prvotnímu vyšetření k psychologům či neurologům, je jim často i zprostředkován kontakt přímo s odborníkem

-          Ti, kteří již o člověka s demencí pečují v domácím prostředí a potřebují kontaktovat na odborné pracoviště či terénní službu ve svém regionu

-          Akutní události, kdy si pečující v domácím prostředí neví rady se zvládnutím krizové situace, např. s akutní agresí člověka s demencí

Díky navázané spolupráci s lékařem a výzkumným pracovníkem doc. MUDr. Alešem Bartošem, PhD., z prestižního AD centra Národního ústavu duševního zdraví, kterého nadace získala v dubnu 2015 dokonce jako svého odborného garanta, disponuje nyní velmi cennou databází psychiatrů, neurologů a odborných pracovišť po celé ČR. Tam prostřednictvím poradenské linky odesílá své klienty na tzv. prvovyšetření, a to velmi operativně dle bydliště tazatele ve všech regionech České republiky. Za dobu své existence poskytla linka vysoce erudované poradenství již stovkám lidí. Zatímco zpočátku využívalo tuto možnost pouze několik lidí týdně v řádu jednotek, nyní je to až deset hovorů denně včetně víkendů o průměrné délce patnáct minut. Výjimkou ovšem nejsou ani hodinové hovory. Díky tomu, že je nadace aktivní i na sociálních sítích, získává další zájemce o poradenství a svou činnost také prostřednictvím své facebookové stránky Nadace Život s demencí. Výhodou tohoto typu komunikace s veřejností je především zacílení na mladší věkové skupiny. Problematika Alzheimerovy choroby se totiž v posledních letech zdaleka netýká jen populace v seniorském věku, ale naopak nemoc postihuje čím dál více mladších lidí, např. mužů ve věkové kategorii 40 – 50 let.

Počet volajících na bezplatnou linku nadace se vždy radikálně zvyšuje v souvislosti s medializací projektů nadace, která podporuje také výzkumné projekty. Například poté, co Česká televize odvysílala ve svém poledním pořadu „Sama doma“ několik živých vstupů o aktuálním projektu „RESPA“ (Regionální stárnutí paměti), jehož je nadace partnerem, prezentovaným také na propagačním letáku akce, požádalo na lince v následujících dnech o radu mnohonásobně více klientů, než je tomu v běžné dny. Tento projekt s podtitulem „Máte pod čepicí?“ by měl přitom pokračovat s přesahem do roku 2017. V jeho průběhu dojde k dlouhodobému sledování paměti u vybraného vzorku populace po dobu několika let až desetiletí. Výsledky pak přispějí k výzkumu Alzheimerovy nemoci, její diagnostice, prevenci a léčbě.

Nadace Život s demencí podporuje kromě spolupráce na testování paměti také vzdělávání v oblasti Alzheimerovy choroby a demence. Ke zrealizovaným projektům patří například projekt s mezinárodním farmaceutickým koncernem Pfizer, který poskytl finanční prostředky již zmiňovanému garantovi nadace doc. Aleši Bartošovi z AD Centra NUDZ na edukační činnost v rámci demence a Alzheimerovy choroby. 

K významným programovým pilířům nadace patří také osvětová, přednášková a propagační činnost. V jejím rámci uspořádala nadace v roce 2015 sérii unikátních přednáškových bloků na téma demence v Čechách i na Moravě, a to v rozsahu zhruba dvou hodin. Zájemcům z řad odborné i laické veřejnosti tak umožnila zcela unikátní pohled na to, jak pečovat o člověka s demencí nejen ve zdravotnických či sociálních zařízeních, ale i v domácím prostředí i jak lépe porozumět chování i potřebám těchto lidí. Podařilo se jí totiž za tímto účelem získat ke spolupráci paní Ninu Baláčkovou z Ústí nad Labem – předsedkyni Evropské pracovní skupiny lidí s demencí, která o této nemoci aktivně přednáší u nás i po celé Evropě.  Alzheimerovou chorobou onemocněla po čtyřicítce a může tak předávat své cenné praktické zkušenosti z každodenního života s touto nemocí.

Nadace také úspěšně navazuje spolupráci s praktickými lékaři, neurology či psychiatry, kdy v jejím rámci vzniklo několik kontaktních míst nadace, označených samolepkou „Kontaktní místo nadace Život s demencí“, kde jsou k dispozici propagační brožury s kontakty na nadaci a webové stránky.

V rámci zprostředkování informací a jejich širší dostupnosti se pak nadace Život s demencí podílela na včasné diagnostice a tím i léčbě pacientů s demencí či Alzheimerovou chorobou v podobě brožur a letáků, které jsou volně ke stažení na webu Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) i nadace Život s demencí. Právě své stránky na webové adrese www.zivosdemenci.cz spustila nadace začátkem roku 2016. Jejich součástí jsou i testy ke zjištění stavu paměti. Soustředila se ale rovněž i na tvorbu a tisk vlastních propagačních materiálů, ať už v podobě informační brožury či reklamních bannerů – roll- upů, kterými se nadace prezentuje v rámci své osvětové činnosti například u praktických lékařů, v nemocnicích, LDNkách či v psychiatrických a neurologických ambulancích. V neposlední řadě patří k úspěchům nadace na poli své pravidelné prezentace také zveřejnění čísla na poradenskou linku a webové stránky nadace v časopise Moravský senior, který má široký záběr na území celého Olomouckého kraje, a to v rámci projektu Poradna Pavly Hýblové. Tento osvětový projekt si klade za cíl předložit veřejnosti soubor jednoduchých praktických rad, směřujících zejména k prevenci Alzheimerovy choroby a včasnému záchytu, který může nástup a průběh choroby zmírnit nebo zastavit.

Vyvrcholením činnosti nadace byl v loňském roce Galavečer nadace Život s demencí v zaplněné pražské Lucerně. Cílem tohoto dlouhodobého projektu, na který je zvána odborná i laická veřejnost a zaměstnanci sociálních a zdravotnických zařízení z celé republiky vždy první týden v říjnu, je rovněž především osvěta Alzheimerovy choroby a upozornění na nutnost vyvolání celospolečenského zájmu o problematiku této smrtelné choroby mozku, která postihuje stále vyšší procento populace. Prestižní společenská akce je ovšem vnímána také jako poděkování pracovníkům v sociálních službách. Vrcholem Galavečera 2015 byl v loňském ročníku křest kalendáře nadace Život s demencí na rok 2016, který vznikl za finanční účasti celé řady partnerů z oblasti péče o seniory a firem s působností v dalších oborech. Na jeho vzniku se vedle osobností veřejného života, zejména kultury a sportu, podíleli právě klienti trpící Alzheimerovou chorobou či senioři ze specializovaných zařízení sítě Anavita.  

V řešení je možná spolupráce s NUDZ na odborné části dalšího ročníku Galavečera 2016, propagace a prodej vstupenek na Galavečer v rámci zdravotnických a sociálních zařízení. Již nyní začíná probíhat vlastní organizace této společenské akce pod hlavičkou nadace a také focení na kalendář se seniory a známými osobnostmi pro rok 2017 (viz sekce fotogalerie).

Lidé s Alzheimerovou chorobou nafotili kalendář na rok 2016, se zpěváky, nejkrásnějšími dívkami i sportovci

Zvýšit nafocením kalendáře s nejkrásnějšími dívkami České republiky, herci, zpěváky a dalšími osobnosti veřejného života všeobecné povědomí o zákeřné Alzheimerově chorobě, která je odborníky označována za nemoc 21. století. To je hlavním cílem celoročního projektu nadace Život s demencí. Do blesků fotoaparátů se tak každý měsíc na jeden den dostali klienti největší tuzemské sítě specializovaných domovů pro seniory ANAVITA, která napříč republikou provozuje stovky lůžek právě pro klienty s Alzheimerovou chorobou. Jednou z protagonistek kalendáře je vedle seniorů také Miss Earth 2012 Tereza Fajksová, která je projektovou manažerkou nadace, členka její správní rady a 2. Vicemiss 2007 Mgr. Veronika Procházková, zpěvačka Ilona Csáková, herec Jakub Kohák či fotbalista Petr Švancara.

„Alzheimerova choroba a demence v posledních letech doslova válcují populaci, ale povědomí o nich je ve společnosti zatím stále velmi nízké. Tímto počinem chce tak nadace Život s demencí přispět k osvětě této smrtelné choroby mozku a zejména k jejímu včasnému diagnostikování. Dávno totiž neplatí, že se tato choroba týká pouze seniorů a lidí ve vysokém věku. Naopak v posledních letech sledujeme trend, kdy Alzheimerovou chorobou onemocní často muži mezi 40 a 50 lety věku a výjimkou nejsou ani lidé mladší. Právě informovanost a tím i včasný záchyt totiž může zpomalit progresi této choroby a prodloužit fázi, kdy je nemocný člověk schopen vnímat okolní svět a zvládá se o sebe postarat,“ uvedla hlavní důvody osvětové kampaně členka správní rady nadace Život s demencí Pavla Hýblová, která je lektorkou důstojné péče o takto nemocné seniory a tvrdí, že život musí hlavně zábavný – a to i ve stáří.

 

V charitativních projektech pro klienty s Alzheimerovou chorobou se cítí velmi dobře i projektová manažerka nadace Život s demencí, někdejší Miss Earth  Tereza Fajksová.

„Proč právě focení s klienty Anavity? Osobně jsem totiž dvě ze zařízení této sítě nedávno navštívila. S Alzheimerovou chorobou jsem se v Modřicích a Vysočanech setkala úplně poprvé. A bylo to pro mě tak silné, že jsem iniciovala focení činností v nejrůznějších prostředích, která jsou pro jednotlivé měsíce typická a seniorům připomínají to, co v životě měli rádi, co je nějakým způsobem obohatilo či jim dělalo radost,“ vysvětluje Miss Earth 2012 Tereza Fajksová, která je zároveň garantem celého projektu.

Křest kalendář nadace Život s demencí na rok 2016 se uskutečnil při slavnostním Galavečeru nadace v pražské Lucerně, 1. října 2015. K prodeji je nejen v sídle nadace v pražské ulici Na Poříčí U Černé labutě, ale také v Domovech seniorů Anavita v Praze Vysočanech, Olomouci, Terezíně, Šanově, v Modřicích u Brna a Jablonci nad Nisou.