Aktuální projekty

 

Nadace Život s demencí zve na 
3. slavnostní charitativní Galavečer „Alzheimerova choroba - Nejste na to sami“ v pražské Lucerně
Vyvrcholí křtem kalendáře klientů a celebrit
 

Charitativní Galavečer v kultovní pražské Lucerně, jehož cílem je upozornit veřejnost na rostoucí riziko vzniku Alzheimerovy choroby, alarmující nárůst počtu nemocných a nutnost prevence a osvěty, chystá v návaznosti na Světový den Alzheimerovy choroby nadace Život s demencí. Vyvrcholením slavnostní akce, jejíž součástí bude také přehlídka kolekce známé módní návrhářky Beaty Rajské v podání nejkrásnějších dívek Čech a Moravy, bude křest kalendáře nadace na rok 2017. Ten nafotili klienti renomované tuzemské sítě Domovů seniorů Anavita, specializovaných právě na Alzheimerovu chorobu. Zvýšit povědomí o smrtelné nemoci, označované za tichou epidemii 21. století, se snaží společně se známými herci, zpěváky, sportovci i Miss. V kalendáři se tak po boku seniorů objeví například fotbalista Tomáš Ujfaluši, zpěvák Marek Ztracený, herečky Patricie Solaříková či Lenka Zahradníčková, televizní moderátorka Gabriela Lašková, modelky Aneta Vignerová, Tereza Fajsková či Veronika Procházková - organizátorka večera a zároveň členka správní rady nadace. Na charitativní večer, jehož moderování se ujme už podruhé herec a moderátor Jan Čenský, 

zve nadace do pražské Lucerny 4. října 2016 od 20 hodin.

„Chceme veřejnost každoročně v tomto čase prostřednictvím Galavečera v Lucerně seznámit s činností nadace, ale zejména vyburcovat ke společenské diskusi a k prevenci Alzheimerovy nemoci. Rostoucí počty seniorů, kterým lékaři diagnostikují Alzheimerovu chorobu, totiž u nás aktuálně šplhají už ke 160 tisícům. Do roku 2050 se ovšem tato čísla podle odhadů zřejmě ztrojnásobí,“ uvedla alarmující čísla členka správní nadace Pavla Hýblová, která je propagátorkou důstojné péče o seniory s touto chorobou. V rámci nadace například přednáší o demenci pro odbornou i laickou veřejnost po celé České republice, aby upozornila zejména na nutnost včasné diagnózy a provozuje také nepřetržitou poradenskou poradenskou linku na čísle 725 444 200.  

Ve úterý 4. října 2016 od 20 hodin provede slavnostním Galavečerem s pěveckým programem plným hvězd i módní přehlídkou za účasti většiny posledních Miss známý herec a moderátor Jan Čenský. Záštitu nad touto charitativní akcí převzala členka správní rady nadace Život s demencí a 2. Vicemiss 2007 Veronika Procházková- Chmelířová.

„Velmi mě překvapilo, jak pozitivně a vstřícně zareagovaly oslovené Miss, zpěváci i herci na nabídku stát se součástí celého projektu a podpořit osvětu Alzheimerovy choroby. Většina podobných projektů je totiž zaměřená na jinou cílovou skupinu a senioři jsou v naší společnosti spíše na okraji zájmu. Rádi bychom postoje české společnosti i díky této chystané osvětě postupně měnili,“ uvedla za pořadatelskou nadaci Veronika Procházková.

Pozvání nadace k účasti na Galavečeru v Lucerně přijali letos kromě vítěze britského X-Factoru 2009 Danila Johnsona také zpěváci Marek Ztracený, Martin Chodúr, vítězka 1.ročníku soutěže Tvoje tvář má známý hlas Hana Holišová či Eva Burešová. „Pěvecká vystoupení budou proložena módní přehlídkou známé návrhářky Beaty Rajské. Její modely předvedou kromě Veroniky Procházkové a Terezy Fajksové aktuální královny krásy Andrea Bezděková a Natálie Kotková a také modelky Nikol Švantnerová, Aneta Vignerová, Jitka Nováčková, Lucie Smatanová, Iveta Vítová, Gabriela Lašková a Lucie Hadašová,“ vyjmenovala organizátorka večera, na koho se hosté Galavečera mohou letos těšit.

Vstupenky na tuto charitativní akci v jednotné ceně 250,- Kč budou v prodeji přímo na místě, již nyní si je ale zájemci mohou koupit také v síti Ticketpro: http://www.ticketpro.cz/jnp/spolecenske-akce/benefice-charitativni-akce/1930761--3-slavnostni-galavecer-nadace-zivot-s-demenci-a-anavity.html

„Vyvrcholením celé akce bude křest kalendáře nadace na rok 2017. S klienty specializovaných Domovů seniorů Anavita a celebritami jej ve skvělé tvůrčí atmosféře Zájemci o kalendář se už nyní mohou těšit na emocemi nabité fotografie našich klientů s celebritami často o tři generace mladšími. Filozofií letošního projektu kalendáře je duch minulosti versus přítomnost. Objeví se tak například silné snímky seniorů s Alzheimerovou chorobou třeba po boku fotbalisty Tomáše Ujfalušiho, Muže roku 2015 Jakuba Krause či modelky Veroniky Procházkové v roli krásné houslistky.

K zakoupení budou kalendáře přímo na Galavečeru, v sídle nadace Na Poříčí 25 v Praze i v jednotlivých Domovech seniorů Anavita v Čechách i na Moravě

Přijďte podpořit dobrou věc…

Foto: ukázka z letošního kalendáře nadace na rok 2017, jehož křest proběhne na slavnostním Galavečeru v Lucerně 4.10.

 

 

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1148499747-sama-doma/216562220600055/obsah/465307-nadace-zivot-s-demenci-1-cast

 

 

Poradna nadace Život s demencí: Na co si dát pozor při výběru zařízení?

Vážení,

přinášíme vám další dál Poradny nadace Život s demencí, která pravidelně ve spolupráci s odbornicí na péči o klienty s Alzheimerovou chorobou paní Pavlou Hýblovou vychází každý měsíc v časopise Moravský senior. Na co si dát pozor při výběru zařízení? Na značení dveří, barevnost interiérů i neosobní „sterilitu“ pokojů

Vážení čtenáři,

V minulé Poradně nadace Život s demencí jsme se spíše obecně zabývali tím, podle jakého základního klíče vybírat pobytové zařízení pro Vašeho blízkého s demencí a čím se řídit, pokud již péči o nemocného přestanete zvládat sami v domácích podmínkách. V mnohém Vám sice může napomoci Váš první dojem a intuice, ovšem jsou i určité praktické signály, které velmi jasně napoví, že tady jste správně. Nebo také ne. O co konkrétně jde a co Vám může pomoci v rozhodování? V tomto díle Poradny se budeme věnovat tomu, jak je důležité uzpůsobit prostředí potřebám klienta.

Mnoho lidí s demencí může mít problémy s orientací. To znamená, že například nerozezná svůj pokoj, postel, skříň, neví, co je za den či roční období. Proto je zcela zásadní všímat si, zda zařízení podporuje orientaci klientů v prostoru a čase.

1.Orientace v realitě

Prostředí zařízení by mělo být materiálně a technicky uzpůsobeno klientům se syndromem demence. Neschopnost orientovat se totiž může být příčinou poruch chování či dokonce agresivity. Pomoc klientovi s orientací v realitě (v místě, osobě, čase) zahrnuje proto v ideálním případě celou řadu prvků. Lidé trpící demencí jsou ohroženi blouděním i ve známém prostředí. Prostor, kde se pohybují, má být proto přehledný, klienti mají vidět na personál a personál má o nich mít přehled. Jednotlivé místnosti, tedy pokoj, sociální zařízení, denní místnost, či jídelna musí být označeny návodně a tak, aby upoutaly pozornost. Mnoho lidí s demencí nerozezná nerovnost terénu. Vhodné je tedy užití nejrůznějších reflexních pásek, směrovek, značek, přičemž musí být zohledněn strach ze tmy, kterým celá řada lidí s demencí trpí. Nevhodné jsou například pouze černobílé jmenovky na dveřích pokojů, nedostatečné označení dveří od toalety, sprchy či jídelny bez použití návodných obrázkových piktogramů. Cedulka „WC“ může být totiž pro klienta s demencí s kognitivní poruchou zkrátka nečitelná. Rovněž je důležité, aby zařízení nabízelo podněty a vodítka pro orientaci v čase a prostoru. Tedy velké písmo, pestrost, barevné kontrasty (nejlépe oko rozlišuje kontrast modré a žluté), informace o roční době, o aktuálním datu. Neškodí ani opakovaný výskyt těchto informací na různých místech v interiéru budovy. Dveře od pokojů klientů trpících demencí či dveře od jídelen, kuchyňky či společenských prostor musí být výrazně barevně označené, aby byli schopni je bezpečně rozeznat. Orientaci v čase je zase dobré podpořit například velkými nástěnnými hodinami či nástěnkou, na které je viditelně a zřetelně zaznačen den, měsíc, rok, případně i to, kdo z klientů právě dnes slaví narozeniny a svátek. 

2.Rovněž zcela zásadní je individualizace pokoje. Ten totiž klientovi nahrazuje domov. Rozhodně by proto neměl být sterilní. Co to znamená v praxi?

Všímejte si, zda a jak jsou pokoje vyzdobené i do jaké míry odrážejí individualitu klientů a jejich osobnost, ať už jde o vybavení osobními věcmi, kusem nábytku z domova – křeslo, skříňka – či fotografiemi z rodinného života. Právě osobní věci totiž napomáhají člověku uvědomit si, kým je, a rovněž mu mohou pomoci lépe se vyrovnat se změnami a případnou izolací, kterou může při adaptaci na nové prostředí v zařízení pociťovat. Rozhodně si nesmíte připadat jako v nemocnici. Pokud je klient ležící, musí se při vybavování pokoje dbát na jeho zorné pole. Již mnohokrát jsem se při svých návštěvách zařízení po celé republice po boku ombudsmana setkala s tím, že klient připoutaný na lůžko měl ve svém zorném poli pouze holou zeď, neviděl z okna, protože bylo příliš vysoko, nebo mu ve výhledu bránil nábytek. A to je špatně.

S využitím zdroje www.ochrance.cz

Nadace odstartovala sérií unikátních přednášek o demenci. Poradila stovkám zdravotníků, sociálních pracovníků i veřejnosti po celé republice

Sérií dvouhodinových přednáškových bloků plných statistických informací o Alzheimerově chorobě i praktických rad, jak zvládat péče i člověka s demencí ve zdravotnických a sociálních zařízeních, ale také v domácím prostředí, odstartovala svou činnost celorepubliková nadace Život s demencí.

Právě osvěta v oblasti Alzheimerovy choroby a demence a prevence této skryté epidemie 21. století je totiž její hlavní náplní. Grafy, ilustrující alarmující křivku nárůstu této smrtelné nemoci mozku, která v poslední době postihuje čím dál více lidí a také čím dál mladší jedince, zhlédly již stovky sociálních pracovníků, zdravotníků, zájemců z řad veřejnosti a také zaměstnanců sítě Domovů seniorů Anavita v Čechách i na Moravě. Právě na půdě zařízení, která se na péči o klienty s Alzheimerovou chorobou přímo specializují, se totiž osvětové přednášky o demenci uskutečnily. 

Velmi přínosnou informací pro účastníky přednášek byla i zpráva o zřízení linky nepřetržité poradenské pomoci.

„Ta již několik týdnů úspěšně funguje v rámci nadace Život s demencí, a to na čísle 725 444 200. Nadace má celostátní působnost a jedním z jejích hlavních účelů je kromě osvěty a prevence Alzheimerovy choroby a demence například formou přednášek také podpora rodin, které v domácím prostředí pečují o člověka s touto chorobou a akutně jim scházejí informace. Z tohoto důvodu se přednáškový blok přesune v příštích měsících také do dalších měst, jako je Praha či Brno a další. Rozbíháme již také spolupráci s odborníky v Čechách i na Moravě, naším cílem je zapojit do osvětového projektu také studenty sociálních a zdravotnických škol po celé republice,“ přiblížila přední tuzemská odbornice na péči o seniory v České republice a členka správní rady nadace Život s demencí lektorka Pavla Hýblová. Spolupracovnice ombudsmana České republiky vede nejen přednášky, ale také odborně zašťituje provoz poradenské linky pod patronací nadace. 

Dvouhodinový blok plný praktických rad přímo z terénu z úst konzultantky a lektorky důstojné péče o seniory svým silným osobním příběhem doplní na každé z přednášek také paní Nina Baláčková z Ústí nad Labem. Zákeřnou chorobou mozku onemocněla totiž již ve 46 letech

„Její pohled je zcela unikátní. Dává totiž nahlédnout do problémů, která tato choroba způsobuje v běžném životě a může být varováním před jakýmkoli podceňováním prvních příznaků. I takto mladí lidé totiž mohou Alzheimerovou chorobou onemocnět. Nikdo není imunní,“ varuje odbornice na péči o takto nemocné klienty. Podle Hýblové by právě praktické rady a informace pro odbornou, ale hlavně laickou veřejnost, mohly zajistit včasný záchyt pacientů a tím i zpomalit progresi choroby u celé řady lidí v populaci. Aktuálně totiž statistiky jen v České republice uvádějí až 150 tisíc lidí, trpících Alzheimerovou chorobou. A do roku 2050 se podle prognóz toto číslo téměř ztrojnásobí.

„Zájem ze strany pečujících institucí například v regionu Ústeckého či Jihomoravského kraje byl skutečně velký. Naprosto jasně se ukazuje, s jakým nedostatkem praktických informací se nejen laická veřejnost, ale také odborníci v rámci péče o klienty s Alzheimerovou chorobou často potýkají,“ uvedl ředitel sítě DS Anavita Jiří Dušek, na půdě jehož zařízení . Připomněl, že například do specializovaného zařízení Anavita v Terezíně na Litoměřicku, jehož klientelu tvoří z 80% právě lidé s různými typy demencí ve všech stádiích, se v dubnu sjeli nejen zdravotníci a sociální pracovníci z nemocnice v pražském Motole či Litoměřicích, ale také například z Léčebny dlouhodobě nemocných v Roudnici nad Labem či z liběšického domova pro seniory. 


O dalších přednáškách, pořádaných nadací Život s demencí, Vás budeme informovat na našich webových stránkách v sekci Kalendář akcí.